
Цивільний захист
Цивільний захист - система організаційних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших заходів, які здійснюються центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами і засобами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, добровільними рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, які загрожують життю та здоров'ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний час і в особливий період.
Закон від 24.06.2004р. №1859-IV "Про правові засади цивільного захисту"
Цивільний захист - функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
Кодекс цивільного захисту від 02.10.2012р. №5403-VI "Кодекс цивільного захисту України"
Надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб'єкта господарювання загрозу життю або здоров'ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Класифікація надзвичайних ситуацій - система, згідно з якою надзвичайні ситуації поділяються на класи і підкласи залежно від характеру їх походження.

За характером походження подій:
Надзвичайні ситуації техногенного характеру - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
Надзвичайні ситуації природного характеру - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, пов'язане з небезпечним геофізичним, геологічним, метеорологічним або гідрологічним явищем, деградацією ґрунтів чи надр, пожежею у природних екологічних системах, зміною стану повітряного басейну, інфекційним захворюванням та отруєнням людей, інфекційним захворюванням свійських тварин, масовою загибеллю диких тварин, ураженням сільськогосподарських рослин хворобами та шкідниками тощо. Надзвичайні ситуації соціального характеру - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування, або пов'язане із зникненням (викраденням) брої та небезпечних речовин, нещасними випадками з людьми тощо.
Надзвичайні ситуації воєнного характеру - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене застосуванням звичайної зброї або зброї масового ураження, під час якого виникають вторинні чинники ураження населення, що її визначають в окремих нормативних документах.
За рівнем НС:
Надзвичайні ситуації державного рівня - це надзвичайні ситуації, що відбуваються на території двох і більше областей (міста Києва) або загрожують поширенню на інші держави.
Надзвичайні ситуації регіонального рівня - це надзвичайні ситуації, що виникають на території двох і більше областей (міста Києва) або загрожують переходу на територію суміжної області, а також у випадку, оли для їх ліквідації необхідні матеріальні й технічні ресурси, обсяги яких перевищують можливості окремого району.
Надзвичайна ситуація місцевого рівня - це надзвичайна ситуація, що виходить за межі потенційно небезпечного об'єкта, загрожує розширенню самої ситуації або вторинних вражаючих факторів у простір, сусідні населені пункти, інженерні споруди, а також у випадку, коли для їх ліквідації необхідні матеріальні й технічні ресурси, обсяги яких перевищують можливості потенційно небезпечного об'єкта.
Надзвичайна ситуація об'єктового рівня - це надзвичайна ситуація, наслідки якої обмежуються межами об'єкта господарювання.










 
Пам'ятка «Правила безпечного поводження вдома і на вулиці»
•Не відчиняй дверей незнайомцям, не приймай подарунків від незнайомців, не сідай у машину до незнайомців.
•Попереджай батьків про своє місцезнаходження під час прогулянки.
• Грайся на ігрових, а не на будівельних, майданчиках чи біля проїжджої частини.
•Катайся на роликах, скейтборді, велосипеді лише на безпечних майданчиках і доріжках.
• Не перебувай тривалий час на сонці, носи капелюха.
•На прогулянку до лісу вдягайся так, щоб тіло було максимально захищене.
•Не чіпай незнайомі ягоди та гриби: вони можуть бути отруйними.
• Бери їжу лише чистими руками, уживай вимиті овочі та фрукти.
• Не куштуй самостійно ліків — це небезпечно!
Правила безпечного поводження на дорозі
• Ходи лише правою стороною тротуару.
•Переходячи дорогу, спочатку подивись ліворуч, потім — праворуч, переходь дорогу лише за відсутності транспорту.
Правила безпечного поводження з електроприладами
•Вимикаючи електроприлад, не витягуй вилку з розетки за шнур.
•Не торкайся мокрими руками електроприладів, що перебувають під напругою.
• Не користуйся несправними електроприладами, розетками.
•Не грайся сірниками та запальничками: ігри з вогнем можуть призвести до пожежі.
•Не залишай без нагляду ввімкнені електроприлади та газові плити: це також може спричинити пожежу.
•Дотримуйся правил протипожежної безпеки в турпоході, відпочиваючи на природі.
Правила безпечного поводження на воді
• Купайся тільки в сонячну погоду за температури повітря не нижче від +20...+25 °С і води — не нижче від +18...+20 "С та завжди під наглядом дорослих.
•Для купання відведено спеціальні місця, в інших місцях купатися заборонено.
•Якщо ти не вмієш плавати, не заходь у воду глибше, ніж по пояс.
• Не пірнай, якщо не знаєш глибини та рельєфу дна.
•Не запливай далеко на надувному матраці.
•Не грайся в небезпечні ігри у воді.
•Не подавай жартома сигналів тривоги.
•Не забруднюй воду та берег.
•Пам'ятай: купатися можна не більш ніж 10—15 хв, щоб не переохолоджувати організм. |